По време на празниците много хора решават да пробват късмета си и в игралния сектор чрез залагания или различни онлайн и офлайн казино игри.
Играта и емоциите са тясно свързани и когато дори едното надделее, често се стига до неадекватни реакции и поведение. Ето защо е важно играта да бъде умерена и контролирана. Това е и основна цел на единствената за момента у нас фондация за превенция от хазартна зависимост. Нека ви разкажа повече за нея.
Организацията носи името „Отговорна игра“ и е създадена в началото на 2015 година като осъществява дейност в полза на обществото. Учредители на фондацията са Мило Борисов и сестра му Роси МакКий. Интересното в случая е, че Борисов е сред доайените в игралната индустрия, а компанията му Телематик Интерактив България АД притежава лиценза на букмейкъра Palms Bet.
За краткия период от създаването си до днес брандът се наложи като една от най-големите онлайн платформи за спортни залози и игри в България. Физически обекти пък вече могат да бъдат открити в едни от най-големите градове у нас – София, Варна, Пловдив, Русе, Бургас, Плевен, Велико Търново, Кърджали, Велинград.
Лично на мен добро впечатление ми направи фактът, че посещавайки домейна на Palms Bet, потребителите имат достъп и до специализирана страница, отвеждаща до инициативата за отговорна игра. Там са посочени ясните признаци за потенциално хазартно пристрастяване и са посочени възможности за получаване на съвети и откриване на професионална помощ. Именно в това се изразяват и стратегическите приоритети на фондацията. За постигането на нейните цели, свързани с изграждането на здравословни навици за игра сред потребителите, периодично се провеждат информационни кампании, обучения и се работи съвместно със специалисти от различни клиники.
Може би тук е моментът да уточня, че не е задължително хазартът да води до пристрастяване, въпреки това, както и при други занимания, съществува процент от хора, които са по-податливи и за тях представлява потенциален риск за развитие на поведенческо отклонение. Някои от сигналите, които могат да помогнат да определите каква роля изпълнява играта в живота ви или в живота на ваш близък, са да си отговорите на:
• имате ли желание да играете повече дори след загуба;
• трудно ли ви е да спрете с играта, въпреки загубите и негативните емоции;
• играете ли дори по време на работа, опитвайки се да възвърнете загубите и умножите постъпленията.
Ако отговорите са положителни, професионалната помощ и подкрепа са належащи.
Идеята е, че основната цел на играта е забавление и за да остане такава през цялото време, от организацията на Мило Борисов съветват, че е важно преди да започване, желаещите да спазят някои базови правила. Например информираност за правилата, определяне на бюджет, който да се спазва, също и регламентирано време, което да не се пренебрегва. Хубаво е да се почива често и е препоръчително да не се фокусира върху загубите – те трябва да бъдат приети като един вид заплащане на такса за получено развлечение. Необходимо е играта да бъде преустановена след изчерпване на определения бюджет или след достигната печалба.
Сред добрите практики за отговорно залагане е това да се случва само при лицензирани хазартни оператори. Те трябва да имат ясни общи условия, денонощна клиентска поддръжка, криптирана връзка, както и възможности за депозиране или изтегляне на средства и задаване на времеви или парични ограничения.
Хазартните игри са още един подход за забавление на хората, но не бива да се превръщат в начин на живот. Към това се стремят хазартните оператори като Palms Bet, а организации като Фондация „Отговорна игра“ правят всичко възможно, чрез иновативни международни методи и визионерски практики да подкрепят хората и да изградят отговорно отношение към играта у масовите потребители на игрални услуги. Както и да се забавлявате в почивните дни, помнете, че понякога се налага да проявите дисциплина и самоконтрол.
Весели празници и отговорна игра!
Година: 2022
Малки стъпки към голяма еко промяна
Планини от отпадъци растат по целия свят. Пластмасовите опаковки и торби, които често попадат в морето и заплашват околната ни среда, са особено проблемни. Но малките мерки често са достатъчни, за да предизвикат промяна.
Например купувайте възможно най-малко готови продукти. Приготвянето на готовите продукти е бързо и лесно. Тези продукти обаче често са не само нездравословни, но и опаковани в пластмаса. В името на околната среда и вашето собствено здраве, е разумно да изберете прясна храна, а не храна в пластмасова или найлонова опаковка. Също толкова лесно е да транспортирате покупката в раница, платнена чанта или пазарска кошница. Ако искате да е на сигурно място, винаги трябва да я носите със себе си в колата или в дамската си чанта.
Защо да носите вкъщи пластмасови бутилки, пълни с напитки, когато водата от чешмата тече през вашия собствен водопровод? Просто си вземете пречистващ филтър и по този начин екологично осъзнатите потребители не само спестяват много пластмасови отпадъци, но и пари.
Ако искате да купувате плодове и зеленчуци по устойчив начин, в идеалния случай трябва да търсите плодовете на пазара от собствени производители. За да използвате възможно най-малко найлонови торбички, за пазаруване са подходящи мрежи и торбички за многократна употреба. Друг добър вариант са ленени чанти и платнени чанти.
Подобна препоръка важи и за закупуването на хляб и тестени изделия. И в този случай е препоръчително да не избирате опакован хляб в найлонова торбичка. Освен това няма нищо лошо да транспортирате сладкишите в ленени или платнени торби.
Да се погрижим за ученическата раница
Началото на учебната година е съвсем близо и е добре да подготвим ученическите пособия от рано. Вярвам, че най-важният елемент е раницата. Тя трябва да е устойчива и с подходящ размер, съобразен с възрастта на ученика.
За учениците от начален етап е много важно раницата да е удобна, функционална и да се харесва на детето. Първо обаче ще обсъдим техническите въпроси. Малка ученическа чанта с капацитет до 10 литра ще бъде отличен избор за деца в предучилищна възраст. Варианти до 20 литра са подходящи за ученици от началното училище, докато моделите с по-голям обем са полезни за ученици от гимназията. Обърнете внимание и на презрамките, тъй като те трябва да са устойчиви и по-широки, за да не се впиват в раменете и причиняват дискомфорт.
Освен това трябва да проверите дали ученическата раница е с подсилено дъно, за да не се деформира от тежестта на учебните пособия. Също толкова важни са отделенията: идеалното положение е да има поне две, така че ученикът да може да отдели например закуската и питието си от книгите и моливника.
Нещо, към което повечето родители се стремят са светлоотразителните елементи, които да направят детето им по-видимо, тъй като идват по-къси дни и ранно свечеряване. На някои модели ученически раници вече ги има, но можете да си ги закупите и сами да ги поставите.
Грижата за себе си – по-важна отвсякога
Поставете фокуса в ежедневието си върху себе си и не се грижете само за другите. Все повече и повече хора правят тази грешка. Особено в днешния свят рутинните процедури за самообслужване стават все по-важни. Ето какво означава това и как можете да интегрирате малки рутинни процедури в ежедневието.
Поддържайте баланс между работа и личен живот
По-специално последните години ни предизвикаха по много различни начини. Ето защо е важно за нас да практикуваме малко грижа за себе си. Но какви са опциите сега?
Създайте си навик всеки ден да прекарвате малко време сред природата. Дори и да е само на кратка 15-минутна разходка. Тялото ви се зарежда с невероятно количество енергия и вие се чувствате по-силни и във форма. Може да оставете мобилния си телефон в самолетен режим и просто да се съсредоточете върху себе си. Вдишайте и издишайте дълбоко и се насладете на момента! Оставете за кратко всичките си грижи и се концентрирайте върху себе си и тялото си.
За съжаление, за много хора не е възможно да спят достатъчно, защото списъците със задачи са твърде дълги. Но това е изкуството тук. Тялото ни се нуждае от сън и е важно да го слушаме. Вземете тези тихи моменти, оставете мобилния си телефон настрана, затворете очи и се отпуснете. Опитайте се да разберете от колко сън се нуждае тялото ви и го коригирайте съответно. Скоро ще почувствате повече енергия в ежедневието.
Познавате ли термина водене на дневник? Това е техника, която можете лесно да интегрирате в ежедневието си. Воденето на дневник трябва да ви помогне да освободите мисленето си. Запишете благодарността, ежедневните си цели или просто личните си мисли. Записването ви помага да усвоите по-добре определени теми.
Внимание: Комари!
Приятните летни вечери на открито – всеки го обича. Само да не бяха досадните комари! Опушването на въздуха с билки би трябвало да ги прогони, но какво ще стане, ако малките насекоми просто не могат да бъдат отблъснати? Най-вероятно често ще усещаме по кожата си сякаш фини иглички ни докосват, а после идва ред и на пъпките.
Знаем ли защо ухапването от комар изобщо сърби? След като комарът ухапе, кожата обикновено започва да сърби веднага. Женските комари инжектират секрет от слюнка в кожата. Това предотвратява съсирването на кръвта. Нашата имунна система алармира, като освобождава хистамини. Забелязваме това като сърбеж, зачервяване или подуване.
А какво да правим при ухапване от комар? Колкото и да е трудно трябва да стоим неподвижно и да не почесваме засегнатото място. В противен случай ухапаното от комар може да се зарази. Като незабавна мярка и вероятно най-простото домашно лекарство срещу ухапвания от комари, помага да увием кубче лед в кърпа и да охладим мястото с него.
Зелен оазис у дома
Наближава топлият слънчев сезон и природата представя една от най-красивите си страни. Гледката на цъфтящи, уханни цветя и великолепни лехи кара сърцата на любителите на природата да бият по-бързо. За да се покаже лятната градина от най-красивата си страна, нашият собствен зелен оазис изисква необходимите грижи.
Но знаем ли на какво трябва да обърнем особено значение през топлия сезон? Най-важното е правилното поливане. Този процес е от съществено значение, за да могат растенията да преживеят сухите периоди през лятото невредими и да развият буйна зеленина и едри цветове. За новозасадени растения, кълнове или саксийни растения важат различни правила, за които трябва предварително да се информираме.
Знам, че най-добре е градината да се полива в ранните сутрешни часове. Това дава на водата достатъчно време да проникне в почвата и да бъде усвоена от растенията.
Меню за кралица
Кралското семейство винаги е интересувало обществеността и често е под светлините на прожекторите. Знаем много неща за почти всеки негов член, а ето, че стана известно и менюто, което обича да си похапва самата кралица Елизабет Втора. За това разкрива един от личните ѝ готвачи, като подчертава, че вкусовете ѝ за храната са едни и същи вече над 50 години.
Кралицата започва деня си с чай без захар, но с малко мляко и бисквитки. След като мине сутрешния тоалет на Нейно Височество, идва ред на закуската, която е основно от плодове и зърнени храни. Обядът пък е богат на протеини и ниски стойности на въглехидрати. Той често включва сьомга или морски език, приготвен на скара, като към ястията се добавят тиквички, спанак или други зеленчуци. Печено на скара пиле и лека салата също са сред любимите обедни специалитети на Елизабет Втора.
Следобедната закуска, разбира се, се състои от черен чай и плодова торта. Вечерята пък следва правилото да преминава без наличието на нишесте. Менюто може отново да включва поширана или на скара риба, гарнирана със сезонни зеленчуци.
Направи ли впечатление, че нещо липсва? Да, това е десертът. Кралицата не държи на него, но си признава, че има слабост към черния шоколад. На домашният шоколадов сладкиш не може да устои дори кралска особа, затова си го позволява понякога.
Черни очила за бяла зима
През зимните месеци, когато е студено и ветровито, очите ни изсъхват по-лесно. Смогът, известен като замърсяваща мъгла, се състои от дим и прах в суспензия, която обикновено се образува над големите градове. Всичко това може да предизвика постоянно усещане за сухота в очите и да отслаби зрението ни. Ако искаме да намалим дискомфорта, трябва просто да сложим слънчеви очила, за да предпазим очите си от вятъра и вредното замърсяване. Гарантирам ви, че много бързо ще може да забележите разликата.
Ако носим контактни лещи, може да използваме и слънчеви очила, за да ги поддържаме по-чисти и свежи за по-дълго.
Искате ли да знаете друга причина, поради която трябва да носим слънчеви очила през зимата? Чисто и просто за комфорт. В ясни дни и когато вали сняг, често примижаваме, за да видим нещо по-ясно: знак, светофар или познат. Със слънчевите очила може по-добре да контролираме способността си да виждаме добре, така че не забравяйте да ги вземете в колата или на зимно пътуване в планината. Въпросът не е само на комфорт, но и на безопасност.
Смятам, че вече представих голям брой аргументи защо трябва да носим слънчеви очила през зимата. Така че е време да преминем към естетиката. Стиловете с тъмни слънчеви очила изглеждат наистина добре, както ни показват известни личности и влиятелни лица. Така че защо не почерпим вдъхновение от тях и да не си осигурим едновременно стилна визия и защита?
Маслото за лице
Използвате ли масло за лице в своите beauty ритуали? На пазара съществува богато разнообразие от продукта, подходящо за различните типове кожа и нужди. Хубавото на маслото е, че се абсорбира бързо и остава само много тънък слой, който предпазва кожата от влиянието на околната среда.
Ако се борите с мазна кожа, вероятно трябва да се напънете малко, за да нанесете допълнително масло. Но си струва. Качествените масла за лице могат да регулират производството на себум и дори да се борят с възпалението. Аргановото масло е особено добро за това. Маслата за лице могат да се използват и за борба с пигментните петна и забавяне на стареенето на кожата. Тук се препоръчва използването на масло от шипка.
За да може маслото за лице да развие оптималния си ефект, трябва да обърнем внимание на реда, в който нанасяме отделните продукти. Важно е първо да почистим добре лицето си, след това да използваме маслата, едва след това крема за лице и накрая слънцезащитния крем. Възможно е също да смесите крема за лице или фон дьо тена с няколко капки масло за грижа, за да осигурите перфектния блясък.
Маслото за лице може не само да се нанася върху почистена кожа, но може дори да се използва за самопочистване. Има смисъл предварително да премахнем грима от лицето и след това да масажираме маслото в кожата с кръгови движения. Ако е необходимо, излишният продукт може да се отстрани от кожата с памучен тампон или хавлиена кърпа.