CategoriesГрижовно

Когато баба ни дава да ядем

От малки знаем, че баба винаги обича да ни гощава с нещо вкусно. Като вече пораснали хора, се наслаждаваме на прекрасните ? ястия, но като малки огромните порции бяха непосилни за нас. В България често обичаме да казваме, че бабите понякога не могат да преценят нуждите на малкия детски организъм и ни претоварват с огромни количества храна, което се оказва доста вредно.

Когато едно дете расте, то има нужда от определени вещества и е най-добре те да се набавят с храната. Но огромните порции не означават повече полезни вещества, а затормозяване на организма и понякога водят до затлъстяване.

Днешните деца не се движат толкова, колкото ни се иска. Съвремието ни им предоставя и други домашни забавления, които включват компютри и телевизионни игри. Когато движението отсъства и натоварим крехките тела с порции за възрастни, то това неизбежно води до нездравословно състояние. А в комбинация с бързите храни, снаксове и чипсове, които децата консумират почти ежедневно, положението става повече от притеснително.

Сега все повече се наблюдават различни стомашни нарушения в децата като гастрити и по-рядко язви, вследствие на неправилен режим на хранене, непълноценна храна. Преяждането също много спокойно може да доведе до нарушения. Статистиката никак не е ласкателна за броя на децата в предучилищна възраст, които страдат от наднормено тегло. Процентът се увеличава в първите класове, а тенденцията е все по-притеснителна.

Но колкото и да обичаме баба да ни приготви нещо майсторски и вкусно, също толкова добре трябва да помним, че децата трябва да се хранят с детски порции. Но едно не може да им се отрече на бабите – винаги избират възможно най-качествените продукти и приготвят балансирани храни, които дават много енергия.

В твърдението си не включвам онази „набори“ баби, които готвеха по старите български обичаи със запръжки и изключително мазно. По мои наблюдения те са вече малцинство. Повечето жени, придобили знанията си в кухнята от своите майки са се постарали да изключат пърженето и вредните количества мазнини от кулинарните си навици.

И колкото и да не се съгласявате понякога с бабите на вашите малчугани запомнете едно – те имат опит. Правили са грешки и са се поучили от тях и е добре понякога да се вслушвате в думите им… но само понякога.

CategoriesГрижовно

Загриженост или задушаване?

Когато ставаме родители често сме изпълнени със смесени чувства на страх и щастие. Напълно нормално и логично състояние предвид, че се изправяме пред нещо ново и непонятно, от което трябва да се учим, но и да внимаваме да не допускаме много грешки. Тогава започваме да се грижим за онова прекрасно малко създание, което осмисля целия ни живот. И ние се превръщаме в целия му свят. Първото лице, което види сутрин, усмивката, която очаква с нетърпение, храната и нежния допир.

С течение на времето свикваме да полагаме тези грижи за децата си. Това ни изморява, но също така и ни харесва. Обичаме да се чувстваме полезни и значими за нашите деца. Но идва един момент, в който те вече трябва да започнат да се оправят сами.

За нас майките този момент е тежък. Децата ни все още не са възрастни индивиди, но започват да се чувстват такива и за да успеят да се изградят като пълноценни хора е добре да ги оставим да направят грешките си и да вземат поуките си от тях.

Прекаленото обгрижване и загриженост, особено в тийнейджърската възраст, може да доведе до влошаване на отношенията ни с децата или тоталното им разглезване и неспособност да се грижат за себе си.

Намирането на златната среда е доста трудна задача. Често увлечени от задълженията си да бъдем майки и бащи, толкова дълго време, не осъзнаваме, че е дошъл моментът, в който е редно да отпуснем малко края, да се доверим на възпитанието, което сме дали на децата си до този момент и разбира се – на самите тях. Колкото по-голямо доверие засвидетелстваме към децата си, толкова по-внимателни ще бъдат те, за да не го загубят.

Знам, че на теория звучи  прекрасно, но и практиката показва завидни резултати. Важно е да познаваме децата си и освен любовта, грижите и вниманието, с което ги даряваме, да им осигурим и здравословна свобода.

CategoriesГрижовно

Кога да дадем на детето обикновени бисквити?

Грижите за храненето на малкия човек започват с неговото раждане. Детето бозае до определена възраст, а ако майката няма кърма, детето се захранва с адаптирани млека. Постепенно в храненето се включват кисело мляко, хляб, пюрета, супи, сирене, бисквити и т.н.

Особено полезни са обикновените бисквити. И то не само като хранителна стойност или поради начинът, по който се отразяват на коремчето – те не дразнят, храносмилат се лесно и носят ситост. Една от големите услуги, които ни правят бисквитите е, че са помощници на растящите зъбки.

baby-biscuitПървите зъби изникват нормално през 5-тия – 6-тия месец. Но разбира се, за всяко дете е индивидуално. Не са непознати случаи при бебета, на които първото зъбче започва да пробива към края на 3-тия месец, а също така има деца, при които това се случва едва към 7-мия или 8-мия – т.е. в по-късен етап на развитие.

Тогава малкият ревлив разбойник често търси гумени играчки за дъвчене. За известен период от време следва мир и тишина у дома. Гумените играчки обаче могат да бъдат заменени и с обикновени бисквити.

Най-вероятно не са малко майките от вас, които оставят бисквитите да се накиснат малко с лъжица или две кисело или прясно мляко, а след това размачкват добре и дават получената смес на детето си. Това е чудесно, ако го правите, но бисквитите могат да се дадат и в своето „сурово“ състояние. Няма опасност малкото да се задави с троха, защото то дефакто само ги плюнчи, стърже с пробилите зъбки, без да може да отгризва. За сметка на това са му по-любими от всякакви гумени мечета и гевречета, защото са вкусни и постепенно се топят в устичката.

Така че, мами, да знаете, че има много ползи от обикновените бисквити.

Кои да изберете?

Нямам конкретен отговор. Можете да купите обикновени бисквити „Житен дар“ – с масло, ябълки и канела и други типове от тези на Нестле, или да заложите на познатите и по-стари на пазара тип закуска.

CategoriesГрижовно

Кога жените трябва да се грижат за своите мъже?

Най-вероятно вече протестирате срещу така поставения от мен въпрос. Такова нещо като „трябва“ не би трябвало да има, ще си кажете, и „винаги“ – ще отговорите. Независимо това, може би ще се изненадате от публикацията ми, когато отбележа, че има жени, които се мислят за грижовни, но действително не го правят.

Дамите не трябва да се грижат за своите мъже или съпрузи само в болест, както гласи прословутата брачна клетва. Грижата е онова, което показва в най-висока степен, че обичаме и държим човекът до нас да бъде в изрядно здраве и вид и да притежава всичко онова, което му е необходимо, за да се чувства щастлив.

Затова ето кога, според известни специалисти и британски психолози, жените трябва да се грижат за своите мъже:

  • Всеки път, когато Той е разстроен или е под стрес след работния ден. – Стресът е бич и би могъл да отключи редица сериозно заболявания, а ако присъствието и грижата на другия е достатъчно, мъжът лесно ще излезе от ситуацията. Много жени пропускат този момент  – не обръщат внимание или когато мъжът се прибере умислен, притеснен и закъснял, съпругата започва да го мъмри, да го натоварва с делничните проблеми и да му споделя за собствените грижи.
  • Когато пие твърде много, или се храни твърде обилно. – Някои мъже прекаляват и с хапването, и с пийването. Не обичат жените им да се бъркат и да ги поучават, но и самите жени ги оставят да се наслаждават на порока си. Другият вариант е поведение на жена, която обижда и упражнява крайна забрана над мъжа си. Жената трябва да следи порцията и питиетата на мъжа си без той да усеща това или без да му се противопоставя открито в компания. Откъде накъде тя ще следи, ще си кажат тук мнозина. Ами мъжкият мозък е склонен да се отдава на удоволствие без да мисли за „после“, докато женският е по-практичен и винаги взима в предвид бъдещето – наднормено тегло, проблеми с черния дроб, бъбреците, простата, високо кръвно и склонност към диабет.
  • За неговото самочувствие. – Жената трябва специално да „полива“ самочувствието на мъжа, за да бъде той уверен в себе. Това означава да му повтаря, че ще се справи, колко е умен, представителен и така нататък.

caring-your-manЕто кога е добре нежният пол да подкрепя и да полага усилия във взаимоотношенията с мъжа си. Наблюдения на брачни или двойки, живеещи на семейни начела, показват, че когато Той е спокоен, уравновесен и уверен в себе си допринася с повече в семейството. Защо точно мъжът е на фокус, а не жената. Нима няма и тя самочувствие? Отговорът е, че при мъжа нагоните са по-силно изразени – либидото и агресия. Затова контролът над тях, води до по-явни резултати в личен план.

CategoriesГрижовно

Диетите?! Какво НЕ трябва да правим

Когато чуете за диети, вие сякаш чувате дума „гладуване“ и това си е точно така. Като цяло диетите, и така модерното „пречистване“, не трябва да са обвързани с цялостно изхвърляне на организма на всичко, което сте хапнали през последните дни. Целта е не да ви омаломощи, а да се разделите с вредното излишество. И понеже и аз много чета и имам няколко килограма в излишък, особено натрупвам през зимата, реших зи запиша тук, пък дано съм полезна и на вас, какво моят собствен опит ме е научил да НЕ правя. НИКОГА!

Едни от най-любопитните ми са пречистващите диети, които ще намерите в разни дамски списанийца и интернет портали. Te са разделени на 3, 5 или 7 дни.

Fresh vegetable juices on wooden table, on green background

„Любимата“ ми, и изпитана, казва, че три дни трябва да се взима по малко английска сол в лъжичка и да се поемат само течности – чайове, плодови сокове. Моя позната я направи и остана без сили. В края на първия ден беше много гладна (което е нормално), че чак й премаляваше. През втория ден започна да я боли стомахът и чувстваше обща отпадналост. А на третия й станало толкова лошо, че колегите й се стреснали от вид и немощта й и се опитали да извикат линейка.

НЕ правете това у дома! Единственото, което можете да постигнете, е да си причините ужасен дискомфорт, да изпитате крайна слабост, да разстроите стомаха си и да спадне имунитетът ви. Пречистване с английската сол съм правила за ден и според мен това е напълно достатъчно. На следващия трябва да се хапва ориз, печени картофи, сирене и кашкавал, пилешко месо – т.е. да се захранва организмът постепенно, за да се подготвите към нормалния ритъм.

Другата ми диета „фаворит“ е 7-дневна, която пречиства, детоксикира и обещава категорични резултати. 1-вия ден е само за сокове, 2-ри- за салати, 3-ти пак за сокове, 4-ти – за плодове, 5-ти – яйца, пилешко, кисело мляко, 6-ти- пак течен, 7-ми – преходен към нормалното хранене.

Моята най-близка приятелка я направи и резултатът беше – спад на желязото, хвана настинка и не свали 10 килограма, както беше обещано. Свали 4 килограма, но хапваше и други неща, защото просто й ставаше зле. Сама си включи диетичен хляб и яйце още на третия ден, риба и ядки, както и по един изпечен картоф.

Такива, като споменатите, диети са почти непосилни за спазване. Една диета трябва да е съставена спрямо индивидуалното състояние на всеки организъм, защото човек може да изглежда пълен, но това не означава, че е непременно здрав и може да понесе рязко гладуване. Възможно е желязото или кръвната му захар да не са в нормата и това да предизвика негативни последици. Затова, ако искате да свалите килограми, по-добре идете на диетолог, който ще ви направи необходимите изследвания и ще ви състави постепенна диета, благодарение на която ще сте здрави, пречистени и ефектът няма да даде големи поражения върху тялото ви.