Грижата за личното здраве е отговорност на всеки човек и всеки избира как и колко да си обръща внимание. Често обаче в забързаното ежедневие нарушаваме режима си на хранене, злоупотребяваме с алкохол, цигари, сладки изделия, пържени храни, кафе, безалкохолни напитки и прочие.
Съществува и една група от хора, които, провокирани от масовостта на липсата на грижа за здравето, започват да се вманиачават в спорта, храненето и въобще, консумацията на всякакъв тип неща. Стремежът им за това да изглеждат добре и да се хранят “здравословно”, ги превръща в калкулатори на калории. Хора, които измерват храната според определени математически стойности, на базата на нейните качества, без дори да ги интересува вкусът и насладата, която ще получат от нея.
На практика храната не е само средство, чрез което поддържаме тялото си. Вкусовите й качества са създадени, за да носят удовлетворение и наслада от употребата й. Те задоволяват нуждите на организма от хранителни вещества, но и от набавянето и отключването на хормоните на щастието, което ни поддържа здрави и енергични. Когато се лишим от вкуса на храната, рискуваме да намалим драстично нивата на хормоните на щастието, а по този начин си пречим. Ето защо “здравословното” хранене, което ни принуждава да консумираме вещества с доказана хранителна стойност, но лишени от вкусови качества, всъщност никак не е здравословно.
Хората имаме способността да изпадаме в крайности. Реално е много трудно да се намери един баланс, който да ни поддържа здрави и щастливи. Много хора трудно се склоняват да отидат на лекар. Дори профилактичните медицински прегледи представляват особено трудност и притеснение за повечето. Един огромен процент от хората ходят на лекар само в краен случай, което понякога се оказва фатално.
Съществува обаче и другата крайност, в която при най-малката причина се посещава лекар. Всяко външно влияние се оказва проблемно и заразно, а нещата от които могат да се окажат болни са дълъг списък на смъртоносни болести, изваден от Интернет.
Това също е вид мания, която не ни позволява да водим пълноценен живот, защото сме обгърнати от страхове за собственото си съществуване, без дори да осъзнаваме, че това вреди именно на него.
Изключително е трудно да се намери баланс. Това, което трябва да се стараем да правим за себе си е да се наслаждаваме на вкуса на храната, добрата музика, да не прекаляваме с нищо, да си обръщаме достатъчно внимание, да си правим профилактични прегледи и да си живеем живота с усмивка на уста.
Това би била най-добрата грижа за нас самите, а и за близките ни!